2020. május 8., péntek

Minden, amit a nagyszülői GYED-ről tudni kell EGYHELYEN!

2020. január 1-től a még nem nyugdíjas nagyszülők is jogosulttá válhatnak gyermekgondozási díjra (GYED), ha vállalják, hogy részt vesznek unokájuk gondozásában, nevelésében, amíg a szülők dolgoznak. Ekkor a szülő helyett a nagyszülőt illeti meg a GYED. Egyszerre csak az egyik nagyszülő, de akár több – nem ugyanazon várandósságból született – unoka után is felveheti a juttatást.

Citylight poszterek is hirdették az új intézményt 


Ki jogosult nagyszülői GYED-re?

2020. január 1-jétől a még nem nyugdíjas, biztosított nagyszülő is jogosulttá válhat gyermekgondozási díjra, amennyiben a következő feltételek mindegyike fennáll:

a nagyszülő a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,
az anya és az apa is (az egyedülálló szülő esetén a gyermeket gondozó szülő) kereső tevékenységet végez,
a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik,
a gyermek szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy hozzájárulnak a GYED nagyszülő általi igénybevételéhez,
a nagyszülő a GYED alatt nem dolgozhat, kivéve, ha a munkavégzés kizárólag az otthonában történik,
a nagyszülő nem részesülhet társadalombiztosítási nyugellátásban, vagy azzal egy tekintet alá eső ellátásban,
a gyermek nem részesülhet napközbeni ellátást biztosító intézményi elhelyezésben,
a gyermek után más nem kaphat gyermekgondozást segítő ellátást, és a szülők másik gyermekük után sem részesülhetnek gyermekgondozási ellátásban (CSED, GYED, GYES).
legalább az egyik szülő az általános szabályok szerint járó GYED jogosultsági feltételeinek megfelel. 
A nagyszülői GYED folyósításának időszaka a nyugdíjjogosultság szempontjából szolgálati időnek számít. A GYED folyósítás alatt a nagyszülőt fizetés nélküli szabadság és felmondási védelem illeti meg.

Milyen időtartamra jár a nagyszülőnek a GYED?
A gyermekgondozási díj a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2 éves koráig, ikrek esetén a gyermekek 3 éves koráig járhat a nagyszülőnek.

Milyen összegű a nagyszülői GYED?
A gyermekgondozási díj összege a nagyszülő jövedelme alapján megállapított naptári napi alap 70%-a, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a, 2020. évben 225 400 Ft. A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-ig hivatalból felülvizsgálják, és az adott évre érvényes felső határ figyelembevételével a január 1-jei időponttól újra megállapítják.

A gyermekgondozási díj bruttó összegéből 10% nyugdíjjárulék és 15% személyi jövedelemadó-előleg kerül levonásra. 

Lehet-e a nagyszülői GYED mellett munkát végezni?
A nagyszülő a GYED folyósítása mellett nem dolgozhat, kivéve, ha a munkavégzés kizárólag az otthonában történik.

Hol és hogyan igényelhető a nagyszülői GYED?
Az ellátás iránti kérelmet a biztosított nagyszülőnek a foglalkoztatójához kell benyújtania az „Igénybejelentés nagyszülői gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon.

Nyomtatvány kézi kitöltése: innen letölthető
Nyomtatvány gépi kitöltése: itt található
Ha az igénylő önfoglalkoztató (pl. egyéni vállalkozó), az ellátás iránti kérelmet kizárólag elektronikus úton nyújthatja be az egészségbiztosítóhoz az „Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez” elnevezésű elektronikus nyomtatványon, amely innen letölhető.

A kérelemhez mellékelni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát is.

Nagyszülői GYED-del kapcsolatos további részletes tájékoztatás a Magyar Államkincstár honlapján érhető el: https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/ellátások/gyermekvállalás-támogatása/gyermekgondozási-díj.html

2020. május 7., csütörtök

Azok a csodálatos nagyszülők! Kihallgattam a trolin egy csodálatos nagypapát, ahogy a tíz hónap körüli kis unokájának beszélt.



Kihallgattam a trolin egy csodálatos nagypapát, ahogy a tíz hónap körüli kis unokájának beszélt. Tíz percig utaztam velük, addig folyamatosan kommentálta a mellettünk elhaladó látványt. Most felmegyünk a felüljárón (közben mutatja a kezével), majd le, ott mennek a vonatok a síneken, látod milyen hosszú? Hallod? Dudál a vonat. Az meg ott az állatkert. Ott már voltunk. Van nagy víziló, hosszú nyakú zsiráf. Iszol egy kis vizet? Eszembe jutott, hogy mennyire más egy nagyszülői szeretet, mint a szülői.

Azt szokták mondani, hogy a nagyszülők már felelősség nélkül szeretnek. Ez azt jelenti, hogy az ő szeretetüket – amit jobb lenne inkább az imádat jelzővel illetni – már nem befolyásolja a felelősség. Nem nekik kell felnevelni, megnevelni, etetni, altatni, öltöztetni, iskolázni a gyereket, az már az ő gyerekük, vagyis az unoka szüleinek a gondja. A nagyszülőknek már csak a felhőtlen szeretet marad, nem nyomja semmi gond a vállukat az unokájukkal kapcsolatban.

Ha én megyek haza a gyerekkel az oviból, akkor általában sietünk. Nincs időnk másfél órát sétálni hazafelé, mert vacsoráznunk kell, van másik gyerekem is, akinek szüksége lehet rám, be kell még ugrani a postára, elhozni a levelet, beindítani a mosást, válaszolni pár e-mailre. A péntek délutánunk és a szombati nap a miénk, akkor nem rohanunk sehova. Van persze lelkiismeret-furdalásom, de józan ésszel belátom, hogy a nap csak huszonnégy órából áll, és abba sajnos sok nem túl kellemes dolognak is bele kell férnie.

A nagyszülők viszont mindig ráérnek.

  • Velük át lehet sétálni úgy a parkon, hogy minden egyes gesztenyét fehér folttal lefelé fordítunk, majd vissza.
  • Náluk lehet mosogatni a mosogatóban akkor is, ha a mosogatógép gyorsabb, és eltörik pár pohár.
  • A nagypapáknak mindenük van a garázsban, és meg is mutatják, sőt kölcsön is adják azokat.
  • A nagyinál lehet délig aludni, majd ágyba kapni a reggelit. Persze a legjobb reggelit, akár minden nap bundás kenyeret habos kakaóval.
  • A nagyinál mindig van szörp, soha nem kell vizet inni.
  • A nagyi nindzsaként ugrik be a bokorba, ha törött szárnyú madarat vagy sündisznót látunk, és megfogja nekünk, majd engedi, hogy meggyógyítsuk, és addig is a kamrában lakjon.
  • A nagypapa akkor is megtanít a legmagasabb fára felmászni, ha ő már csak lentről segíthet.
  • A nagyszülők az elsők, akik meglátogatják az újszülötteket a kórházban, és még aznap ültetnek egy fát a nagy nap emlékére, amiről olyan jó beszélgetni.
  • A nagymamák fiókjában mindig akad pár csodálatos bizsu a kislány unokák legnagyobb örömére.
  • A nagymamának eszébe se jut, hogy a vattacukor beleragadhat bárki hajába, és hogy a cukor rossz a fogaknak.
Olvassa tovább a cikket a Nők Lapjában